Foto: Nuša Osredkar
Pri kateri temperaturi in vlažnosti postane ježa nevarna za nas in za konja?
Vsak ima različna mišljenja kdaj je resnično prevroče za ježo. Visoka vlažnost v kombinaciji z visokimi temperaturami poveča nevarnost težav, saj visoka vlažnost zmanjša hitrost izhlapevanja znoja. Pri vlažnosti nad 75% je zmožnost ohlajanja močno zmanjšana, ne glede na to kakšne so temperature zraka.
Formula po kateri lahko okvirno izračunamo ali se je varno podati na ježo ali ne je:
Temperatura zraka (pretvorite C v F – 1 C je 33,8 F)+ relativna vlažnost (%)- hitrost vetra (MPH) = ?
- Do 130 = konji se lahko ohlajajo sami, ob predpostavki, da predhodno niso dehidrirani.
- 130 – 170 = hladilni mehanizem konja lahko le delno ohlaja telo zato je potrebno dodatno ohlajanje telesa.
- 170 in gor = hladilni sistem konja ne bo deloval zato je potrebno intenzivno ohlajanje, da ne pride do resnejših težav pri konju.
Primer:
Temperatura: 84 F = 29 °C
ºF = ºC * 1.8000 + 32.00
(http://www.metric-conversions.org/temperature/celsius-to-fahrenheit.htm)
Vlažnost zraka: 80 %
Hitrost vetra : 1 MPH = 1,6 km/h
(1 km /h = 0.621 MPH)
(http://calculator-converter.com/converter_mph_per_miles-hour_to_km-hour_calculator.php)
Rezultat = 163
Strokovnjaki pravijo, da konji 10 × hitreje čutijo vročino kot ljudje. Potrebno je le 17 min intenzivnega dela v vročem in vlažnem vremenu, da dvignemo telesno temperaturo konja na nevarno raven. Razlog za tako občutljivost na vročino je velika mišična masa, zmanjšana učinkovitost znojenja ter velika koncentracija soli v znoju. Konji ob intenzivnem delu v hladnem in suhem vremenu lahko z znojem zgubijo 15-20 litrov vode na uro in do 30 litrov ob vročih in vlažnih dnevih. Le 25-30 % proizvedenega znoju je uporabljenega za hlajenje telesa z izhlapevanjem.
Za odločitev ali je za ježo prevroče je seveda potrebno upoštevati tudi našo in konjevo kondicijo, zdravje, intenzivnost dela in toleranco do visokih temperatur.
Znani nam morajo biti tudi znake po katerih bomo prepoznali vročinsko izčrpanost tako pri konju kot pri ljudeh.
Foto: Nuša Osredkar
Najboljši način ohlajanja konja je ohlajanje z vodo (voda ne sme biti premrzla) in gobo. Odvečno vodo otremo iz konja, saj se voda na konju hitro segreje in upočasni proces hlajenja. Priporočljivo je, da ga vsakič tudi obrišemo. Ta proces ponavljamo toliko časa, dokler konja ne ohladimo na normalno telesno temperaturo 37-38 C.