Pogosto uporabljen izraz “bitles” uzda je splošen izraz, ki opisuje več različnih oblik uzd, pri katerih se ne uporablja brzde. Najstarejša oblika uzde brez brzde je hakamor, ki deluje na nosno kost.
Hakamor je naglavni del opreme za konja, ki se uporablja za jahanje brez brzde, poznamo pa ga tako pri angleškem, kot pri western jahanju oz pri stilih jahanja, ki izhajajo iz Španije. V Sloveniji imamo z izrazom hakamor v mislih mehanski ali vzvodni hakamor, vendar pa je družina hakamorjev večja. Najbolj poznane oblike so bosali, sidepulli, mehanski ali vzvodni hakamorji in bitless uzde. Vsem oblikam hakamorjev je skupno to, da z nosniki delujejo na konjevo nosno kost, razlogi za uporabo pa so raznovrstni; problemi z zobmi, poškodbe jezika ali dlesni, neodzivnost na brzdo ali omogočanje večje sproščenosti konjeve čeljusti med ježo.
Izvor
Prve hakamorje so uporabljali Perzijci, domnevno že okoli leta 4.000 pr.n.št. Sprva so te preproste nosnike uporabljali le za usmerjanje kamel, njihova uporabnost pa se je kasneje izkazala tudi pri konjih. Prvi hakamor je upodobljen na sliki sirskega konjenika, iz leta 1400 pr.n.št.
Zgornje fotografije je v Armeniji posnel ruski fotograf Dmitri Ivanovich Ermakov (1845-1916).
Tipi hakamorjev
Mehanski ali vzvodni hakamor
Že ime pove, da ta vrsta hakamorja deluje z vzvodom, posledično je pritisk na konjevo nosno kost večji. Zaradi ostrine je primeren le za izkušene roke jahača in nikakor ne v roke začetnika. Nehumana uporaba tega pripomočka lahko močno ovira konjevo dihalno pot, poškoduje živce in če je nameščen prenizko celo zlomi nosno kost. Na tekmovanjih iz western disciplin ni dovoljen, je pa zastopan pri preskakovanju ovir in eventingu.
Mehanski hakamor s kratkimi vzvodi
Mehanski hakamor s kratkimi vzvodi
Bosal
Bosal se uporablja zlasti pri western jahanju. Nosnik je po večini pleten, vajeti pa so na rinko bosal nosnika pritrjene z močnim vozljem. Vajetim, ki se uporabljajo zraven bosala se reče mecate vajeti, ki imajo poleg dveh vajeti, ki ji držimo v rokah še dodatno vrv, ki lahko služi kot povodec za privezovanje konja. Originalne mecate vajeti so narejene iz ostre konjske žime, ki konja vzpodbuja pri umikanju od pritiska vajeti na vrat. Pri Vaquero jahanju z bosalom ujahujejo mlade konje in kasneje, ko je konj solidno ujahan, bosal zamenjajo za uzdo z brzdo.
Bosal z vajetmi
Pleten bosal
Sidepull
Sidepull je modernejša izvedba bosala, za njegovo uporabo pa potrebujemo navadne western vajeti, saj ima za razliko od bosala, ki ima le eno rinko za vajeti sidepull dve stranski rinki. Nosnik je lahko usnjen, pleten ali sintetičen. Uporablja se predvsem za ujahovanje mladih konj ali za konje, ki iz zdravstvenih razlogov ne smejo nositi brzde. Prednost sidepulla pred bosalom je, da omogoča bolj natančna lateralna dejstva.
Sidepull s pletenim nosnikom
Sidepull z usnjenim nosnikom
Bitless uzda
V zadnjih letih je na tržišče prišlo veliko različnih oblik bitless uzd, ki so namenjene jahanju brez uporabe brzde. Njihovo delovanje je odvisno od modela, po večini pa delujejo na nosno kost, podbradno kost, ličnice ali zatilje. Uporabljajo se za ujahovanje mladih konj, v endurancu in terenskem jahanju. Porast te oblike uzde je prisoten tudi zaradi razcveta naravnega konjarstva.
Kadar je med konjem in jahačem komunikacija tako dobra, da se jahač počuti varno v sedlu in ve, da bo njegov konj tudi v nevarni situaciji reagiral na najmanjši možni pritisk, je izbira Bitless uzde zelo primerna. Z Bitless uzdo se sploh pri jahanju na terenu konj počuti udobneje, saj so njegova usta in čeljust prosta in sproščena.