Kaj je dežna plesen?
Dežna plesen (ang. “rain rot”) je ena izmed najpogostejših bakterijskih kožnih infekcij pri konjih. Dermatophilus congolensis organizmi, ki jo povzročajo, se razvijajo in množijo v toplih in vlažnih vremenskih pogojih, vendar jih ne smemo zamenjati z glivicami. Kljub temu, da stanje za konja ni ogrožajoče, pa zahteva posebno nego.
Prepoznavanje dežne plesni?
Dežno plesen boste prepoznali po značilnih krasticah ali krogcih brez dlake. Pri krtačenju lahko konju na prizadetih območjih dlaka odpada v šopkih, pod odpadlo dlako ali krasto pa ostane koža rožnate barve.
V začetnih fazah dežne plesni boste na konjevi koži začutili le majhne izbokline. Če se želite prepričati ali gre za dežno plesen, ali pa morda kakšno drugo obolenje, pokličite veterinarja, ki bo konju odvzel ostružek in ga pregledal pod mikroskopom.
Kje največkrat napade dežna plesen?
Mesta, ki jih najpogosteje napade kožna plesen so;
- hrbet,
- križ,
- noge-še posebej belo obarvane noge,
- ušesa,
- področje okrog oči,
- področje okrog gobca-na tem predelu so občutljivi zlasti konji z veliko beline.
Pogoji za razvoj dežne plesni
- Dežna plesen je prenosljiva, ostali konji pa se z bakterijo okužijo preko opreme že okuženega konja, z dotiki, kužna pa je lahko tudi vsaka površina, ki je bila v stiku z obolelim konjem.
- Visoka temperatura zraka in vlažnost.
- Konj se z bakterijo okuži preko praske ali ureznine, preko katere organizmi stopijo v povrhnjico kože.
- Slaba higiena v hlevu; vlažni boksi ter slaba ventilacija.
Zdravljenje dežne plesni
- Vaš prvi korak je, da prizadeta mesta obrijete, saj Dermatophilus congolensis organizmi ne marajo kisika.
- Ko je konj obrit odstranite vse krastice. Za konja je lahko to opravilo boleče zato bodite nežni in potrpežljivi. Krastice navlažite, da se zmehčajo in jih počasi odstranite. Kožo takoj obrišite do suhega.
- Kljub temu, da koža deluje izsušena, pa na prizadeta mesta ne nanašajte mazil, saj bodo znova vzpostavila vlažne in idealne pogoje za razvoj bakterij.
- Konja operite z antibakterijskim in antimikrobnim šamponom, ki bo uničil škodljive organizme.
- Konja nastanite v suh, dobro zračen prostor, kjer bo ločen od ostalih konj.
- Opremo, ki je bila v stiku z okuženim konjem očistite in razkužite z razpršilom za dezinfekcijo. Preventivno razkužite tudi opremo ostalih konj v hlevu.
- V hudih primerih, ko je infekcija že prodrla v globlje plasti kože, mora konj prejeti antibiotike in podporno terapijo za krepitev imunskega sistema.
- Prizadeta mesta namažite s posebnim, prav v ta namen razvitim mazilom Shapley ‘s M.T.G. Original, ki bo kožo konja obvaroval pred nastankom novih bakterijskih okužb, hkrati pa spodbudil rast nove dlake ter zdravljenje kože.
Preventiva
Foto: Saša Jakše